Hıdırlık Tepesi

İlk durağınız olabilecek bu yer ile bölgenin güzelliklerini görebileceğiniz gibi bölgeye hakim bir tepe olan Hıdırlık Tepesi ile tarihi evleri, sokakları ve güzel manzarayı seyredebilirsiniz.

Beypazarı Çarşı

6 Asırlık bir geçmişe sahip olan bu çarşı, çok eski tarihlerde en renkli çarşı olarak da bilinmektedir. Dikiciler Sokağı, Kuyumcular Sokağı, Bedesten Sokak, Şadırvan Sokağı ve Hanlar Önü gibi alanlarda taş binaların yer aldığı ve keyifli vakitlerin de geçirildiği bir çarşı olmaktadır.

İnözü Vadisi

İnözü Vadisi tarihi kalıntıların da bulunduğu bu vadide kişiler Beypazarı’nın bütün güzelliklerini görebilme imkânına sahip olabilmektedir. Çok eski tarihlerde yaşayan insanlara ait olan birçok eşyanın da bulunduğu bu vadide, doğal bir sit alanı olması ile birlikte koruma altına da alınmıştır.

Boğazkesen Kümbeti

İnözü Vadisi girişinde yer alan bu bölge içerisinde Selçuklu zamanından kalan iki mezar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra vadiye hâkim olması sebebi ile de eski tarihlerde gözetleme noktası olarak kullanılmış olduğu da varsayılmaktadır.

Beypazarı Yaşayan Müze

Osmanlı zamanında yapılmış olan en güzel mimarilerden biri olarak da bilinen bu müze, zamanın ileri gelen tüccarlarından da sayılan Büyük Abbas Ahmet adı verilen kişinin oğlu olan Abbaszade Ahmet Efendi tarafından yaptırılmıştır. Bu müze içerisinde birçok tarihi el sanatları yapılmak ile birlikte birçok perde oyunu da kişilerin hizmetine sunulmaya devam edilmektedir.

Suluhan Camii

Nasuh Paşa tarafından ve 17. Yüzyılın ortalarında yapılmış olan bu camii, düz tuğla ve yine dikdörtgene benzeyen kesme taşlar ile birlikte yapılmıştır. Bu camii aynı zamanda birince dereceden anıt eser olarak da tescillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir